چهار شنبه , 17 اکتبر 2018
سرخط خبرها
خانه - کامپیوتر - مقالات اینترنت - چطور اعتیاد اینترنتی را برطرف کنیم

چطور اعتیاد اینترنتی را برطرف کنیم

چطور اعتیاد اینترنتی را برطرف کنیم “

استفاده سالم و غيرسالم از اينترنت چيست‌؟ البته جواب دقيقي براي اين سؤال نخواهيم يافت زيرا كه استفاده هر فرد از اينترنت بستگي به عوامل بسياري دارد. ممكن است شما بنا به حرفه خود نياز به استفاده گسترده‌اي از اينترنت داشته باشيد يا به خاطر ارتباط با اقوام و دوستان راه دور خود مجبور باشيد دائما وارد اين دنياي مجازي شويد‌. در واقع در اينگونه موارد صرف وقت زيادي در اينترنت لزوما مسئله ساز نيست. اما اگر جست‌وجوي مداوم در اين دنياي مجازي شما را از روابط خانوادگي‌، شغل يا ديگر مسائل مهم زندگيتان دور سازد‌، دقيقا در همين جاست كه شما نا‌خواسته به اينترنت اعتياد پيدا كرده‌ايد‌.

چطور اعتیاد اینترنتی را برطرف کنیم
چطور اعتیاد اینترنتی را برطرف کنیم

نشانه‌هاي استفاده نا‌سالم ار رایانه

فردي كه به رايانه اعتياد دارد احتمالا علائم و نشانه‌هاي زير را تجربه كرده است‌:

– هنگامي كه پشت رايانه نشسته‌ايد احساسي آميخته به خوشنودي و گناه داريد‌.

– تمام تلاشتان براي محدود ساختن ساعات استفاده از اينترنت بي‌نتيجه مانده است‌.

– ساعات پرداختن به امور شخصي خود را در پشت رايانه صرف مي‌كنيد.

– به دوستان‌، خانواده و مسئوليت‌هايتان به خاطر بودن در دنياي مجازي پشت پا مي‌زنيد.

– در مورد ساعات جست‌وجو در اينترنت به خانواده يا رئيس خود دروغ مي‌گوييد.

– هنگامي كه خطوط ارتباطي قطع شده يا محدود شود احساس ناراحتي‌، افسردگي و بي‌قراري مي‌كنيد‌.

– در زمان دل مشغولي‌هاي فكري و ذهني ساعات متمادي را پشت رايانه مي‌گذرانيد‌.

– و‌بالاخره هنگامي كه پشت رايانه خود نيستيد دائما به استفاده مجدد از آن فكر مي‌كنيد‌.

– اگر از اضطراب و ناراحتي‌هاي اعصاب رنج مي‌بريد : ممكن است در اين شرايط به خاطر مشغول نگاه داشتن ذهن و فكر خود به استفاده بي‌حد و حصر از اينترنت رو آوريد.

– اگر شما افسرده هستيد : اينترنت مي‌تواند مفري براي دوري از احساساتي نظير دل مردگي و بي‌حوصلگي باشد اما به خاطر داشته باشيد استفاده بي‌حد و حصر از رايانه مطمئنا شرايط را سخت‌تر خواهد كرد زيرا تنها باعث انزوا و گوشه‌گيري بيشتر شما خواهد شد.

– اگر اعتياد به ديگر مسائل داريد : بسياري از افرادي كه به اينترنت وابستگي بيش از حد دارند از ديگر مسائل نظير اعتياد به داروهاي روانگردان‌، شرط بندي و… رنج مي‌برند.

– اگر كه قادر به برقراري روابط سالم اجتماعي نيستيد ‌: معتادان به اينترنت اغلب از چت‌روم‌ها، پيام‌ها يا بازي‌هاي آنلاين به‌عنوان راهي مطمئن براي ايجاد رابطه جديد سود مي‌برند.

– اگر در سن جواني و نوجواني هستيد : اصولا جوانان به‌دنبال اجتماعاتي هستند كه در آن احساس صميميت و راحتي بيشتري داشته باشند و فضاي مجازي اين فضا را در اختيار آنان مي‌گذارد‌.

– اگر كه كم تحرك يا كمتر از حد معمول فعاليت داريد‌ : به‌عنوان مثال ممكن است دچار ناتواني يا معلوليت بوده و يا والدين كودكان خرد‌سالي باشيد كه ترك خانه و پرداختن به فعاليت‌هاي اجتماعي را دشوار كرده است‌.

كمك به خويش براي شكستن اعتياد به اينترنت

اگر كه متوجه شديد در استفاده از اينترنت دچار مشكل شده‌ايد راه سختي را در پيش داريد‌. در اينجا به پيشنهاد و راه‌حل‌هايي چند براي بازگشت به زندگي متعادل و سالم‌ مي‌پردازيم. در واقع اگرچه خود شما نقش مهمي را در اين ميان ايفا مي‌كنيد حمايت روحي و عاطفي ديگران نيز بسيار حائز اهميت خواهد بود زيرا برگشت به عادات قبلي مخصوصا در زماني كه مداوما از اينترنت براي كارتان استفاده مي‌كنيد‌، راحت‌تر و آسان‌تر از آن است كه حتي فكرش را كنيد‌.

– هر نوع مشكلي نياز به درمان و بررسي دارد‌: مسائلي نظير افسردگي و اضطراب نياز فوري به درمان و حمايت از جانب ديگران خواهد داشت‌. پس هر چه زودتر به يك روان درمانگر مراجعه كنيد‌.

– روابط اجتماعي خود را گسترش دهيد‌: هر چه ارتباط اجتماعي شما قوي‌تر و گسترده‌تر باشد نياز كمتري به استفاده از اينترنت براي برقراري روابط اجتماعي خواهيد داشت‌. ساعاتي را كه در هفته صرف استفاده نامعقول از اينترنت و رايانه مي‌كنيد براي خانواده يا همسر خود كنار بگذاريد‌. اگر كه فردي خجالتي هستيد سعي كنيد در گروه‌هايي عضو شويد كه علايق مشتركي با آنها داريد؛ گروه‌هاي كتابخواني يا كلاس‌هاي ورزشي محيطي مطمئن را براي ارتباط شما با ديگران پديد آورده و باعث مي‌شود زنجيره‌هاي ارتباطي شما مستحكم شود‌.

عادات استفاده از اينترنت را پله به پله تغيير دهيد

– جدولي تهيه كنيد و ساعات استفاده غيرضروري خود را در آن درج كنيد‌، توجه كنيد كه چه ساعاتي از روز بيشترين گردش را در اينترنت داشته و چه مسائلي باعث مي‌شود شما بيش از حد وقت خود را در اينترنت بگذرانيد‌.

– در هنگام استفاده از اينترنت براي خود هدف‌گذاري كنيد‌.

– برنامه‌اي براي روزهاي مشخص‌، زمان مشخص و يا خاموش كردن رايانه در ساعات معيني از شب‌، بگذاريد‌.

– استفاده از اينترنت را با فعاليت‌هاي سالم مبادله كنيد‌. اگر كسل و تنها هستيد امتناع از وارد شدن به اين دنياي مجازي مطمئنا بسيار دشوار است. برنامه‌هايي براي پر كردن ساعات خود جست‌وجو كنيد نظير ناهار خوردن با همكارانتان‌، رفتن به كلاس‌هاي مختلف يا دعوت دوستان و آشنايان‌.

كمك به نوجوانان و جوانان براي حل اين معضل

اگر شديدا كودك يا نوجوان خود را در استفاده از اينترنت محدود مي‌كنيد، ممكن است مخفيانه به انجام اين كار بپردازند و چه بسا بيشتر به آن اعتياد پيدا كند‌. بر استفاده فرزندتان از اينترنت نظارت كنيد و به او درصورت نياز ياري دهيد.

– فرزندتان را به ديگر فعاليت‌هاي مورد علاقه‌اش ترغيب كنيد.

– محدوده‌هاي مشخصي براي فرزندتان بگذاريد. مطمئن شويد كه رايانه در جاي مناسبي از خانه است كه شما مي‌توانيد روي فعاليت‌هاي آنلاين كودكتان نظارت چشمي داشته باشيد‌. ساعات آنلاين او را محدود كنيد و پرداختن به رايانه را منوط به انجام تكاليفش بدانيد‌.

– درباره مشكلات كودكتان با او گفت‌وگو كنيد. استفاده مدام از اينترنت نشانه مشكلات عمقي‌تري است‌. آيا به تازگي كودكتان با مشكلاتي نظير تغيير يا طلاق روبه‌رو شده كه باعث استرس او شده است؟

و در آخر دوباره خاطرنشان مي‌كنيم كه مراجعه به يك روانشناس راه‌حل مناسبي براي حل و درمان اين معضل خواهد بود.

چطور اعتیاد اینترنتی را برطرف کنیم
به این مطلب امتیاز دهید
نت های پیانو نت های ویولن نت های سنتور نت های گیتار

همچنین ببینید

آموزش-تایپ-نشستن-صحیح-پشت-کامپیوتر

نکات کلیدی در تایپ صحیح 10 انگشتی – تایپ سریع

نکات کلیدی در تایپ صحیح 10 انگشتی :: اگر شما به تایپ 10 انگشتی مسلط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *