سرخط خبرها
خانه - پزشکی - افراد موفق چجور والدینی دارند

افراد موفق چجور والدینی دارند

028755052375175102a

بااین حال که امکان ارائه دستورالعمل یکسان برای همه والدین وجود ندارد، اما نتایج تحقیقات روانشناسی به برخی از عوامل مؤثر در تربیت درست فرزندان اشاره کرده است. در ادامه می توانید با برخی از ویژگی های مشترک والدین افراد موفق آشنا شوید:
انتظارات بالا
نتایج تحقیق پروفسور نیل هالفون از دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس نشان می دهد که میزان انتظارات والدین تأثیر بسیار زیادی روی میزان موفقیت تنها در آینده دارد.
والدین افراد موفق چه ویژگی هایی دارند؟ والدین موفق,خانواده,تربیت کودک

والدین افراد موفق چه ویژگی هایی دارند؟

او بیان کرد ” والدینی که انتظار دارند فرزندان آن ها تحصیلات دانشگاهی داشته باشند، بدون در نظر گرفتن میزان درآمد و وضعیت مالی خود سعی می کنند تا شرایط ورود به دانشگاه را برای آن ها فراهم سازند. بنابراین فرزندان طبق انتظارات پدر و مادر خود رشد می کنند.”
شرایط اجتماعی و اقتصادی بالاتر
بسیاری از بچه های در فقر بزرگ می شوند و این باعث می شود تا قادر به بهره گیری از تمام استعدادها و توانایی های خود نباشند.
نتایج تحقیقات دانشگاه استنفورد نشان می دهد که تفاوت عملکرد بین فرزندان قشر پردرآمد و کم درآمد جامعه 30 تا 40 درصد بیشتر از تفاوت میان بچه هایی است که 25 سال پیش متولد شده اند. وضعیت اقتصادی و اجتماعی والدین حتی روی عملکرد تحصیلی بچه ها نیز تاثیر دارد.
بسیاری از موفقیت های علمی و اکتشافات افراد نتیجه شرایط تحصیلی خوب آنهاست که خود تا حد زیادی به وضعیت اقتصادی اجتماعی خانواده ها بستگی دارد.
سطح تحصیلی بالاتر
بر اساس نتایج تحقیقات اخیر، فرزندان مادرانی که تحصیلات متوسطه را پشت سرگذاشته و یا وارد دانشگاه شده اند، به احتمال بیشتر از این تحصیلات برخوردار خواهند شد. بنابراین تحصیلات و سطح سواد پدر و مادر به عنوان عاملی موثر در ترغیب بچه ها به ادامه تحصیل محسوب می شود. بیشتر فرزندانی که از مادر 18 سال یا کمتر متولد شده اند، معمولا موفق به اتمام تحصیلات متوسطه و ورود به دانشگاه نشده اند.
ایجاد شرایط برای فرزندان جهت تحصیل در سنین پایین تر
بررسی 35000 کودک زیر 6 سال در آمریکا، کانادا و انگلیس نشان داد برخورداری از مهارت های ریاضی در سنین پایین کمک بسیار بزرگی به پیشرفت افراد خواهد کرد.

گرِگ دانکن، نویسنده و محقق دانشکاه نورث وسترن، در یکی از مصاحبه های خود گفت ” اهمیت بسیار بالای کسب دانش ریاضی در سنین پایین – شروع مدرسه با شناخت اعداد، ترتیب آن ها و مفاهیم ابتدایی ریاضی – از نتایج بسیار شگفت انگیز مطالعات است. برخورداری از دانش ریاضی نه تنها باعث کسب مهارت های بالا در ریاضیات می شود، بلکه باعث می شود تا فرد در بزرگسالی از توانایی درک مطلب بالایی برخوردار شود.
مراقبت های ویژه
نتایج تحقیق روی 234 نفر نشان می دهد بچه هایی که در سه سال اولیه زندگی خود از مراقبت هایی بهتری برخوردار بوده اند، نه تنها در امتحانات دانشگاهی نتایج بهتری را کسب می کنند، بلکه در سن 30 سالگی از روابط اجتماعی سالم تر برخوردارند و مدارک دانشگاهی بالاتری را کسب می کنند.
والدینی که از فرزندان خود به خوبی مراقبت می کنند، به درخواست ها ی آنها واکنش سریع و صحیح نشان می دهند و آنها را از لحاظ روحی برای حضور در جامعه آماده می کنند.
لی ربی، نویسنده و روانشناس دانشگاه مینه سوتا، اعتقاد دارد” نوع روابط فرزند با پدر و مادر، تاثیرات بلند مدتی روی نحوه عملکرد فرد دارد که ممکن است تمام زندگی او را تحت شعاع قرار دهد.”
عدم برقراری ارتباط با فرزندان در شرایط روحی نامناسب
بر اساس تحقیقات اخیر منتشر شده در واشنگتون پست، تعداد ساعاتی که مادران با بچه های 3 تا 11 سال می گذرانند تا ثیر چندانی روی نحوه رفتار، سلامت روحی و موفقیت های آنها در آینده ندارد.
عاملی که تاثیر بیشتری دارد نحوه برخورد مادران با فرزندان است. استرس مادران، به خصوص برای انجام کار و رسیدگی به فرزندان، تاثیرات منفی روی آینده فرزندان خواهد داشت. همانطور که می دانید هم نشینی با دیگران باعث می شود تا بسیاری از رفتارهای آنها به ما هم انتقال یابد. برای مثال اگر دوست شما فرد شادی باشد، این خوشحالی روی شما هم تاثیر خواهد گذاشت، اگر او ناراحت باشد این احساس منفی به شما هم انتقال خواهد یافت. بنابراین یک مادر ناامید و خسته، شرایط عاطفی خو را به فرزندان انتقال می دهد.

القای رشد فکری
طرز فکر و نگرش افراد تاثیر بسزایی در موفقیت آنها دارد.
نتایج مطالعات کارل دک، روانشناس دانشگاه استنفورد نشان می دهد که بچه ها دارای دو نوع طرز فکر متفاوت نسبت به موفقیت هستند؟
برخی فکر می کنند که ویژگی های شخصیتی، هوش و خلاقیت در تمام طول زندگی ثابت و بدون تغییر هستند و ما قادر به تغییر آنها نخواهیم بود و تمام موفقیت های ما تحت تاثیر هوش ذاتی ما هستند.
برخی دیگر چالش ها و شکست ها را نشانه عدم برخورداری از هوش نمی دانند، بلکه آنها را به عنوان انگیزه ای برای رشد و تقویت مهارت های در نظر می گیرند و به این موضوع اعتقاد دارند که انسان می تواند در طول زندگی مهارت و استعدادهای خود را پرورش دهد.
تفاوت طرز فکر والدین در این زمینه تاثیر بسیار زیادی روی فرزندان دارد. اگر به بچه ها گفته شود که کسب نتیجه مطلوب در یک امتحان به میزان هوش ذاتی آن ها بستگی دارد، آن ها به این موضوع اعتقاد پیدا خواهند کرد که استعدادها و توانایی های آن ها قابل تقویت نیستند. اما اگر به آن ها یاد داده شود که همیشه نتیجه تلاش و کوشش خود را خواهند گرفت، به این نتیجه خواهند رسید که با تلاش و پشتکار به اهداف خود خواهند رسید.

منبع : آکا ایران

به این مطلب امتیاز دهید
نت های پیانو نت های ویولن نت های سنتور نت های گیتار

درباره ی صادق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس