سرخط خبرها

ساز دف

اين ساز شبيه به دايره ولي بزرگ‌تر از آن است. چنانکه از کتاب‌هاي موسيقي و نوشته‌ها و اشعار بر مي‌‌آيد، در دوره اسلامي ايران، اين ساز براي پشتيباني از ساز و حفظ وزن به کار مي‌‌رفته و رکن اصلي مجالس عيش و طرب و محافل اهل ذوق وعرفان بوده که قوالان هم با خواندن سرود و ترانه آن را به کار مي‌بردند. در کتاب‌هاي لغت در معني دف يا دايره مي‌‌نويسند: آن چنبري است از چوب که بر روي آن پوست کشند و بر چنبر آن حلقه‌ها آويزند. در قديم براي آنکه طنين بهتري داشته باشد روي دف پوست آهو مي‌کشيدند.

ساز دف

در قديم دف يا دايره کوچک را که چنبر آن از روي و برنج ساخته مي‌‌شد خمک يا خمبک مي‌‌گفتند. به دست زدن با وزن و به اصطلاح بشکن زدن هم خمبک يا خمبک مي‌‌گفتند.

دف‌هايي هم بوده که بر چنبر آن زنگ تعبيه مي‌‌کردند و مي‌‌نواختند. زنگهاي دف را جلاجل مي‌‌گفتند. در دوره اسلامي به کساني که دف يا دايره مي‌‌نواختند جلاجل زن مي‌‌گفتند.

در ايران کهن جلاجل وسيله‌اي بيضي شکل و بزرگ بود که زنگ‌هايي بر آن مي‌‌بستند و در جنگ‌ها به کار مي‌‌بردند و ظاهراً صداي مهيبي داشته است.

دف را که بر آن زنگوله تعبيه مي‌کنند دف زنگي مي‌گويند.

پس از آنکه تمبک مجلسي شد به تدريج جاي دف را گرفت و از رونق دف کاست و دف را بيشتر در شهرهاي کوچک و قصبات در مجالس عيش و سرور به کار مي‌‌بردند به ويژه در کردستان و آذربايجان بسيار متداول بود و نوازندگان ماهر داشت. در سال‌هاي اخير دف نوازي در بيشتر شهرهاي ايران رايج‌تر شده است و هنر آموزان به آموختن آن روي آورده‌اند. از نوازندگان صاحب سبک آن ميتوان بيژن کامکار و مسعود حبيبي را نام برد که استاد کامکار نقش به سزايي را در شخصيت دادن به اين ساز در موسيقي اصيل ايراني ايفا کرده است و استاد حبيبي با ابداع شيوه مدرني در نوازندگي اين ساز آن را بصورت کاملا اصولي و تکنيکي مانند ديگر سازها در آورده است.

ساز دف
1 از 5 امتیاز 20% 1رای
نت های پیانو نت های ویولن نت های سنتور نت های گیتار

درباره ی Vahid Ezati

یک دیدگاه

  1. به نظر من دف و تنبک دنیای از رمز و راز ارتباط با روح و روان انسان میباشد .

    دددددددددددددددددددددددددففففففففففففففففففففففف . درود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس