چهار شنبه , 12 دسامبر 2018
سرخط خبرها

ساز دوزله

ساز کردیدوزله یک ساز بادیه که در ساده ترین شکل همون طور از اسمش معلومه ” دوزله ” به معنای دو چوب ، نی ، از دو قطعه چوب ساخته شده !

دارای صدای بسیار زیبایی است و مانند اسمش که یک اسم کردیه خودشم تقریبآ یک ساز کردیه و در مراسمات کردها با دهل و دف برای اجرای رقص کردی مورد استفاده قرار میگیره !

 مشخصات موسیقایی ساز:

شکل ساز
این ساز از دو لوله مسی( یا نئی ) که به موازات هم بسته و محکم شده اند، تشکیل شده است.بعضی از دوزله ها از جنس پر دال (نوعی پرنده شبیه به عقاب) یا استخوان قلم مرغان دیگر ساخته می شود.هر کدام از لوله ها دارای قمیشی یک زبانه و مستقل ازیکدیگر هستند.در طول هر لوله شش سوراخ وجود دارد.سوراخ ها در طول دو لوله در کنار هم قرار می گیرند.انتهای پایینی لوله ها، باز است. دوزله در طول های مختلفی ساخته می شود که کوچکترین آن حدود 22 سانتی متر و قطری حدود 2 سانتی متر دارد.وسعت صدا

وسعت ساز
حدود یک تا دو اکتاو است که بسته به بزرگی و کوچکی ساز در میدان صدایی متفاوتی قرار می گیرد.

طرز اجرا
به وسیله سه انگشت وسطی هر دو دست که روی سوراخ های ساز قرار می گیرند، انجام می شود.شست ها ساز را از پشت می گیرند.نوازنده زبانه را در داخل دهان قرار داده و در آن می دمد. دوزله سازي رايج در ميان عشاير ايران است و در بعضی از مناطق ایران آن را جفته یا جفتی می نامند.

 

 

 

اموزش گیتار کلاسیک
گلچین نت های موسیقی ver.1.2

ساز دوزله
به این مطلب امتیاز دهید
نت های پیانو نت های ویولن نت های سنتور نت های گیتار

همچنین ببینید

چه زمانی باید پیانو را کوک کرد

چه زمانی باید پیانو را کوک کرد

مهم نیست که پیانو شما از چه مارکی باشد، چه کسی آنرا قبلآ کوک کرده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *