سرخط خبرها

فلوت

فلوتپیکولو یا فلوت کوچک لوله ای است به طول تقریبی 30 سانتی متر، تعدادی سوراخ، و در نوع جدید آن تعداد زیادتری کلید(هر کلید متشکل از یک یا دو اهرم، میله، فنر، سوراخ گیر و ..)وسعت این ساز حدود سه اکتاو با تمام فواصل کروماتیک معتدل است.


این ساز را معمولا جزو سازهای انتقالی نمی شمارند، اگر چه عملا صدای آن یک اکتاو زیرتر شنیده میشود.
از این ساز دو نوع انتقالی نیز ساخته شده، که اولی به نام فلوت ر بمل نیم پرده و دیگری فلوت می بمل یک پرده و نیم زیرتر از فلوت کوچک معمولی صدا می دهد.
فلوت کوچک از دسته سازهای بی زبانه است.

فلوت پيكولو يكي از سازهاي خانواده بادي هاي چوبي هست كه ساختار آن تقريبا مشابه فلوت طراحي شده با اين تفاوت كه بدنه كوچك تري دارذ و صداي آن هم يك اكتاو زير از صداي فلوت معمولي ايجاد مي شود.
فلوت پيكولو هم مثل فلوت عادي معمولا در گام دو ماژور ساخته مي شود, اما در يكي دو گام ديگر نیز وجود دارد. گستره صوتي اين ساز دو اكتاو هست كه در نت نويسي يك اكتاو پايين تر نوشته مي شود. نحوه انگشت گذاري هم باز مشابه فلوت معمولي هست.
آثار تكنوازي براي اين ساز خيلي زياد نيست. اكثرا به عنوان ساز همراه در اركسترها به كارر فته. ولي در موسيقي كلاسيك مي شود به طور محدود آثاري را در گذشته پيدا كرد كه از اين ساز به عنوان سولو استفاده شده است.
اجراي خيلي از تكنيك هاي اين ساز و بعضي از نت ها مانند فلوت دشوار است.

فلوت – flute

guide_flute

نت های ((دودیز)) و ((ر)) نیز در اجرای ((پاساژهای قوی)) قابل حصول است.فلوت متداول در عصر جدید شامل سه قسمت زیر است:

1ـسر(Head)

انتهای بالایی فلوت بسته و کم و بیش شباهت به مخروط دارد.سوراخ دهانی در سطح جانبی لوله تعبیه شده و نوازنده برای به صدا در اوردن ان لب ها را نزدیک سوراخ برده و در ان می دمد.در این حالت لب پایینی نوازنده به سوراخ و بریدگی مورب ان چسبیده و نوازنده لب بالایی را به گونه ای حالت می دهد که هوای دم به راحتی به درون سوراخ هدایت شود.

۲_بدنه(body)

بدنه فلوت استوانه ای شکل است.انتهای بالایی ان نزدیک قسمت دهانی قرار دارد.سوراخ ها و کلید های فلوت روی این قسمت واقع شده اند که نوازنده با باز و بسته کردن ان ها اصوات مورد نظر را تولید می کند.

۳ـقسمت الحاقی(FOOT JOINT)

برای حصول دو نیم پرده پایینی ((دو)) و ((دو دیز)) این قسمت را به انتهای لوله صوتی (بدنه) وصل می کنند.

سیستم انگشت گذاری در تمام اکتاو تا حد زیادی به هم شباهت دارد و برای اصوات اکتاوهای فوقانی فقط نیاز به افزایش قدرت دمندگی در ساز است(افزایش فشار هوای دهان نوازنده در سوراخ دهانی فلوت).در این حالت اصوات هارمونیک (فرعی) به جای اصوات اصلی عمل می کنند
اگر چه فلوت های مدرن از فلز ساخته می شوند ولی در تقسیم بندی ساز های موسیقی جزو گروه سازهای بادی چوبی محسوب می گردد.رنگ و طنین صدای فلوت در بخش های مختلف صوتی به نحو قابل ملاحظه ای تفاوت پیدا می کند.صدای ان در پایین ترین اکتاو گرفته و مخملی است و با دیگر ساز ها نیز می توان شبیه همین گونه اصوات را تولید کرد.صدای فلوت در اکتاو میانی نرم و زلال وتا حدی شبیه صدای پسران اواز خوان می باشد،صدای این ساز در اکتاو فوقانی درخشان و نافذ و در اجرای دو نیم پرده فوقانی بسیار مشکل است.اجرای پاساژ ها و غلت (تریل) با فلوت بسیار ساده و موثر است.به هنگام اجرای پاساژ هایی که مهارت و چابکی بسیار نیاز دارند استفاده از زبان برای اجرای نت های نت های استکاتوt-k و t-k-tسریع تا حد دو و سه برابر افزایش پیدا می کند.با این شیوه نوازنده می تواند با ادای شمرده

را زنجیروار و پی در پی با سادگی و سرعت زیادی اجرا کند.

رپراتور فلوت شامل قطعات سونات و سلو از اثار اهنگسازان مشهوری از قبیل باخ،هندل،هایدن،موتسارت و شوبرت و تعدادی از اهنگسازان مدرن،همچنین تعدادی از قطعات موسیقی مجلسی برای فلوت همراه با ساز های دیگر می باشد.فلوت به عنوان ساز تکنواز خیلی خوش صدا،ملیح و مناسب برای اجرا در فضا های کوچک و متوسط است.در ارکستر گهگاهی اجرای پاساژ هایی به صورت تکنوازی به این ساز اختصاص داده می شود.
فلوت در اندازه های متفاوت ساخته می شود.نوع کوچک ان را ((پیکولو)) میگویند که صدای ان یک اکتاو بالاتر از صدای فلوت بزرگ و صدا دهی ان عملا به اندازه یک اکتاو زیر تراز نتی است که برای ان نوشته می شود.وسعت صدای پیکولو رادر نت نویسی همانند فلوت در نظر می گیرند.با این تفاوت که دستیابی به دو نیم پرده پایینی برای ان غیر ممکن است.نت های پایینی این ساز ضعیف و بی صدا است ولی نت های بالایی نافذ و تیز می باشد.از انجا که تکنیک نواختن پیکولو و فلوت یکسان است معمولا نوازنده دوم و سوم فلوت در یک ارکستر بزرگ هر دو ساز را می نوازد

فلوت باس – bass flute

FindingH

صدای این ساز بم تر از فلوت است

به این مطلب امتیاز دهید
نت های پیانو نت های ویولن نت های سنتور نت های گیتار

درباره ی Vahid Ezati

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس