سرخط خبرها

یهودی مینوهین

 زندگینامه یهودی مینوهینیهودی منوهین در 22 آوریل 1916 در خانواده ی از یهودیان مهاجر روسیه در نیویورك به دنیا آمد از كودكی نبوغ فراوان در موسیقی را از خود نشان داد و آموزش نوازندگی ویولون را از 5 سالگی آغاز كرد.

یهودی منوهین از 6 سالگی نخستین كنسرت خود را داد و در 7 سالگی همراه با اركستر سنفونی سانفرانسیسكو سنفونی اسپانییی لالو را اجرا كرد.

در سن 10 سالگی منوهین در كارنگیهال نیویورك ساز میزد و حتی 13 سالش نشده بود كه به عنوان تكنواز ویولون همراه با اركستر فیلارمونیك برلین به رهبری برونو والتر كنسرتوه ی بتوون ، برامس و باخ را اجرا كرد.

یهودی منوهین علاوه بر این كه چهره ‏ه ی انسان دوست و انسان مدار و از فعالان اقدامات بشر دوستانه شهرت بسزایی داشت.

او كه فردی بسیار پر انرژی بود و بطور متوسط سالی 120 كنسرت اجرا میكرد در كنار فعالیت هنری هیچگاه از خدمات اجتماعی نیز باز نایستاد، دو جشنواره بزرگ موسیقی “گشتاد” در سوئیس و “بث” در انگلستان به دست او تأسیس شده است و آكادمی بین المللی نوازندگان جوان سازهای زهی در گشتاد نیز در سال 1977 به دست او بنا نهاده شد.

با اینكه منوهین به نسل گذشته نوازندگان تعلق دارد اما فعالیت او هیچگاه بر عرصه موسیقی كلاسیك محدود نشد. او در كنار اجری آثار سنگین و بزرگ موسیقی همراه با “استفانه گراپلی” موسیقی جاز اجرا میكرد و دركنار “راوی شنكر” نوازنده بزرگ هندی آهنگ های عرفانی شرقی مینواخت.

منوهین سالهای آخر عمر خود را بیش از هر چیز به آموزش و حمایت از كودكان و نوجوانان مستعد موسیقی وقف كرد. او در سال 1963 مدرسه شبانه روزی برای آموزش موسیقی در حومه لندن تأسیس كرد كه برخی از بزرگترین نوازندگان اركسترهای بزرگ جهان را پرورش داد.

وی روز جمعه 12 مارس1999 (21 اسفند1377) در سن 82 سالگی بر اثر حمله قلبی در یكی از بیمارستان های برلین درگذشت.

مرگ یهودی منوهین به عنوان یكی از بزرگترین چهره هی شاخص هنر و فرهنگ قرن بیستم جهان حتی محافل سیاسی را تحت تأثیر قرار داد و رهبران جهان را نیز به اظهار نظر وا داشت.

آلبرت انیشتن ، فیزیكدان بزرگ جهان كه خود نوازنده ی چیره دست نیز بود سالها پیش پس از شنیدن كنسرتی از منوهین گفته بود : “حالا میفهمم كه خدایی هم هست”.

یهودی مینوهین
به این مطلب امتیاز دهید
نت های پیانونت های ویولننت های سنتورنت های گیتار

همچنین ببینید

احسان نی زن

احسان نی زن – آهنگساز نوازنده و خواننده اهل بروجرد

احسان نی‌زن نوازنده، خواننده و آهنگساز متولد بروجرد است. او با خوانندگان سرشناس پاپ ایرانی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *