سرخط خبرها
خانه - زندگینامه ها - بزرگان موسیقی - بیوگرافی داریوش ثقفی

بیوگرافی داریوش ثقفی

بیوگرافی داریوش ثقفی “

به سال 1321 در خانواده ای هنر دوست و ادب پرور دیده به جهان گشود . دایی ها و عمه هایش تار نواز بودند و پدربزرگش سنتور می نواخته است . پدر داریوش در سنین بالا به یاد پدر خود و علاقه وافری که به ساز سنتور داشت – سنتوری تهیه و شروع به فراگیری کرد تا جایی که آوازها و دستگاه های موسیقی ایرانی را به درستی شناخت .

بیوگرافی داریوش ثقفی
بیوگرافی داریوش ثقفی

آواز را در حد دو دانگ عالی می خواند و ضرب نواز ماهری بود . داریوش کوچکترینفرزند خانواده بود . پدر او می گوید که من دیگر حوصله ساز زدن ندارم و کهولت سن آنچنان اجازه ای به من نمی دهد . تو بیا و ساز سنتور را شروع کن و مشق های اولیه را از خود من یاد بگیر . بعد از دو سال یک شب که استادان بنان و رکن الدین خان تاجبخش به منزلشان آمده بودند – داریوش دستی بر مضراب می برد و سنتور می نوازد .

تاجبخش با دیدن کودکی داریوش و مهارت در نوازندگی توصیه ای به پدر مبنی بر معرفی فرزند به استاد ابوالحسن خان صبا می نماید . در آن زمان داریوش 11 ساله بود . استاد صبا در آن دوران به دلیل خستگی روحی و بیماری جسمی شاگرد به سختی می پذیرفته است . به واسطه یکی از دوستان بسیار صمیمی مشترک پدر و صبا به محضرش می روند که واقع در خیابان شاه آباد سابق و ظهیرالسلام فعلی است که تبدیل به موزه صبا شده است در حضور استاد صبا سازی می نوازد و استاد دستی بر سرش می کشد و او را به شاگردی می پذیرد .

بعد از گذشت چند سال آخرین روز کلاس که سه شنبه بود کلاس به علت کسالت استاد صبا تعطیل شد و صبا بعد از چند روزی فوت کرد . داریوش برای ادامه تحصیل خود نزد استادان تهرانی و پایور دوره جدید آموزش خود را آغاز نمود .

بعد از اخذ دیپلم برای تحصیلات علوم پزشکی به دانشگاه تبریز می رود و همزمان با تحصیل طب در مدرسه موسیقی ملی تبریز تدریس سنتور را عهده دار می شود . عزیز شعبانی رییس وقت هنرستان موسیقی تبریز در سال 1340 کمک های شایانی به وی می کند و برایش کنسرتهای متعددی تدارک می بیند و شاگردان بسیاری را برای مشق نزد او می فرستد .

داریوش ثقفی به همراه دکتر احد بهجت و حامد یزدان در دوران تحصیل طب – سرپرستی موسیقی کانون هنری دانشگاه تبریز را بر عهده داشتند و در مسابقات سراسری دانشگاه های ایران و اردو های رامسر موفقیت های زیادی کسب می کنند . بعد از اتمام دانشکده پزشکی برای ادامه تحصیل به آمریکا می رود و در رشته فشارخون و کلیه فوق تخصص می گیرد . در حال حاضر نیز رییس بخش بیمارستان پنسیلوانیای آمریکا در شهر پیتسبورگ می باشد .

داریوش می گوید : ساز زدن یک حرفه تمام عیار است و احتیاج به سالهای متمادی طبیگی دارد . باید عاشق بود تا با ساز هم دم و دوست شد تا جایی که به مرحله تسخیر قلب ها و رضایت پروردگار و خلاقیت هنری نائل شد . ثقفی نیز از معدود نوازندگانی است که در کنار علوم دیگر – وقت و عمر خود را صرف پیشرفت سنتور نوازی کرده است آن هم به شیوه قدیم و با مضرابهای لخت همانند استادان : حسین ملک – مجید کیانی و منصور یاحقی .

تا به حال دکتر ثقفی برای معرفی موسیقی ملی و اصیل ایرانی کنسرت های فراوانی در دانشگاه نیویورک و واشنگتن داشته است و ضمن تدریس این ساز به هم وطنان خود و حتی خارجیان علاقمند به فرهنگ مشرق زمین – چند CD انتشار داده است . شیوه سنتورنوازی او مختص به خود اوست و از هیچ سبک خاصی تبعیت نمی کند هرچند که گرایش زیادی به شیوه حبیب سماعی نشان می دهد . چپ و راستهای قوی دارد و ریزهای پر شتاب و صدای سازش زنگ دار است و بیشتر ترجیح می دهد ردیف نوازی کند .

داریوش ثقفی ، استاد و نوازنده سنتور و پزشک عالی مقام ، چهل سال است که به ضرورت شغلی در خارج از ایران به سر می برد ولی روح و روانش همیشه با ایران و در عشق به موسیقی وطنش است . ثقفی از آخرین شاگردان مکتب سنتور استاد ابوالحسن صبا است و شیوه استاد را که برخاسته از مکتب سنتور استاد حبیب سماعی است ، خالص و با کمترین تغییر حفظ کرده و به شاگردانش انتقال می دهد .

در حال حاضر وی ، تنها شاگرد مستقیم مکتب صبا در سنتور است که در بین نوازندگان سنتور حضور دارد و باقی آنها نظیر آقایان منوچهر صادقی ، محمد حیدری ، در خارج از کشور هستند و یا مثل استادان صفوت و پایور سالها ست که دیگر اجرای صحنه ای ندارند. از این رو وجود ایشان برای معرفی موسیقی اصیل ایرانی در ایالات متحده غنیمت است . سال 1383 برای اولین بار بعد از انقلاب کنسرت پژوهشی آموزشی او در تالار اندیشه در بزرگداشت و نقد و بررسی آثار استاد صبا برگزار و مورد استقبال قرار گرفت .

35 سال سابقه اجرایی کار صحنه ای در آمریکا و اروپا به همراه کنسرتهای معروف همراه با محمد رضا لطفی در کارنگی هال نیویورک و از اتفاقات مهم موسیقی ایران درخارج از کشور محسوب می شود . از دیگر فعالیتهای اخیر هنری دکتر ثقفی می توان اینگونه یاد کرد: برنده جایزه هنری 2008 ایالت پنسیلوانیا – گفتگو و معرفی موسیقی و فرهنگ ایران در دانشکده موسیقی – دانشگاه دوکین پیتسبورگ – کنسرت آذری ایرانی با چنگیز صادق اف در پیتسبورگ – گفتگو در مورد موسیقی ایران در رادیوی آموزشی کلیولند در اوهایو – کنت در ایالت اوهایو – شرکت در نمایشگاه هنری با ضرب کیاعشقی – چندین برنامه رادیوی در ایران به همراه رضا مهدوی در رادیو فرهنگ ، رادیو تهران ، رادیو صدای آشنا برون مرزی و رادیو جوان . از داریوش ثقفی تعداد 6 آلبوم در ایران و خارج از ایران در دسترس است : ” دلنشین ” ، ” اوج ” ، ” موسیقی سنتی ایران ” ، ” گلریز” ، ” سنطور 1 و 2″.

به این مطلب امتیاز دهید
نت های پیانو نت های ویولن نت های سنتور نت های گیتار

درباره ی Vahid Ezati

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس