سرخط خبرها
خانه - پزشکی - روانشناسی - اشتباهاتی در تربیت کودکان

اشتباهاتی در تربیت کودکان

اشتباهاتی در تربیت کودکان ” در این مقاله به بررسی 4 مورد از اشتباهات رایجی که والدین در تربیت کردن کودک با آن مواجه هستند می پردازیم  مانند اینکه اگر والدین رفتار خوب فرزند را تشویق نکنند , اگر والدین رفتار خوب فرزند را تنبیه کنند ,  اگر والدین رفتار بد فرزند را تشویق کنند ,   والدین رفتار نامطلوب را تنبیه نکنند

تربیت کودکان
اشتباهات تربیتی در والدین

 اشتباهاتی در تربیت کودکان

1- والدین رفتار خوب فرزند را تشویق نکنند : زمانیکه والدین به رفتار خوب کودک پاداش نمی دهند، یعنی در تحسین کردن رفتار خوب فرزند حساسیت به خرج نمی دهند و رفتارهای خوب آنها را نادیده می گیرند. دچار این اشتباه می شوند البته منظور تشویق مداوم هر گونه کارهای آنها نیست. بلکه توجه به رفتارهای خوب جدید آنها و توجه گاه گاهی شما به رفتارهای مناسب همیشگی آنهاست

2 – والدین رفتار خوب فرزند را تنبیه کنند : گاهی والدین خسته و بی حوصله هستند و با بی توجهی رفتار خوب فرزند خود را نادیده می گیرند، اینکار انگیزه فرزند، شما را از بین می برد. حتماً رفتاری که دوست دارید تکرار شود، تشویق کنید.

3- والدین رفتار بد فرزند را تشویق کنند : گاهی فرزندتان با بدرفتاری ممکن است، امتیازی از شما بگیرید. یعنی با ناله و گریه آنچه را می خواهد، می تواند بدست آورد. این خطای والدین رایجترین عملی است که رفتار بد فرزند شما را تداوم می بخشد. وقتی رفتار اشتباه را تشویق می کنید، باعث ایجاد مشکلاتی برای خودتان و فرزندتان می شوید به این معنی که این رفتار در آینده بیشتر تکرار می شود. بعنوان مثال، کودک با ناله می خواهد دیرتر بخوابد. البته گاهی دیرتر خوابیدن ممکن است به مشکلات خواب، ترس کودکان، بدعادت کردن و عوامل دیگری باشد که باید مورد بررسی قرار گیرد.

4 – والدین رفتار نامطلوب را تنبیه نکنند : تنبیه نکردن رفتارهای بد آنان ممکن است، موجب تکرار بیشتر آن شود. البته منظور از تنبیه، رفتارهای خشن نیست. بلکه تنبیه باید متناسب با رفتار باشد و هدف از آن، اصلاح رفتار و آگاهی بیشتر کودک نسبت به رفتار خود است.

به این مطلب امتیاز دهید
نت های پیانو نت های ویولن نت های سنتور نت های گیتار

درباره ی Vahid Ezati

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس