سرخط خبرها
خانه - زندگینامه ها - بزرگان موسیقی - زندگینامه ثمین باغچه بان

زندگینامه ثمین باغچه بان

زندگینامه ثمین باغچه بان “

ثمین باغچه‌بان (۱۳۰۴ تبریز – ۲۹ اسفند ۱۳۸۶، استانبول) شاعر، نویسنده، آهنگساز و مترجم ایرانی است.

بیوگرافی  ثمین باغچه بان
زندگینامه ثمین باغچه بان

زندگینامه ثمین باغچه بان

ثمین باغچه‌بان در سال ۱۳۰۴ در تبریز به دنیا آمد ولی کودکی خود را در شیراز گذراند و در ۷ سالگی با خانواده‌اش به تهران رفت و تحصیلاتش را در آنجا گذراند. ثمین باغچه‌بان علاقه به یادگیری پیانو داشت ولی به علت نبود پیانو در خانه و عدم استطاعت مالی خانواده، و از آن‌جا که مادرش ویلون داشت، مجبور به برگزیدن ویلون شد. ولی ویلون مادرش هم به علت تعمیر نامناسب صدای مناسبی نداشته و مورد قبول هنرستان موسیقی نبود. از آنجا که می‌توانست ساز ابوا را از هنرستان قرض بگیرد، این ساز را در نهایت برگزید. او طی طرحی که رضاشاه با آتاترک برای اعزام دانشجو امضا شده بود به ترکیه رفت. طی این طرح، ۱۲۰ دانشجو در گروه‌های ۲۰ نفری به ترکیه اعزام می‌شدند. او در گروه آخر اعزام شد  .

او در استانبول با اِولین باغچه‌ بان که خواننده و موسیقی‌دانی اهل ترکیه بود  آشنا شد و ازدواج کردند. شعر زیر بخشی از سروده جبار باغچه‌بان (پدر ثمین باغچه‌ بان) در وصف عروسش اِولین است  :

ای خندهٔ تو گل روانم اِولین آواز خوشت صفای جانم اِولین

بازی کند انگشت تو در پردهٔ ساز با نالهٔ دلسوز نهانم اِولین

روشن شده از شمع قدت خانهٔ ما تابد رخ تو چو ماه در لانهٔ ما

بعد از بازگشت به ایران هر دو آنها در مدرسه عالی موسیقی استخدام شدند. ثمین کمپوزیسیون و کونترپوان درس می‌داد و اِولین آواز و پیانو

ثمین فرزند جبار باغچه‌ بان (جبار عسکرزاده) بود و کتابی درباره پدرش در ایران منتشر کرده‌است که «چهره‌هایی از پدرم» نام دارد و در تیراژ محدود ۱۱۰۰ نسخه منتشر شده‌است.

مجموعه «رنگین کمون»، آهنگها و شعرهای ثمین باغچه‌بان برای کودکان است که با همکاری همسرش اِولین، مرحوم توماس کریستین داوید و مرحوم بهجت قصری ساخته شد.

او تا پیش از انقلاب ۱۳۵۷، آثاری برای ارکستر می‌نوشت که با رهبری حشمت سنجری و دیگر رهبران ارکستر در ایران توسط ارکستر سمفونیک تهران اجرا شد . بعد از انقلاب امکان اجرای کر زنان نبود. در نتیجه ثمین و اِولین باغچه‌ بان برای همیشه به ترکیه مهاجرت کردند.

باغچه‌ بان کتابهایی از عزیز نسین نویسنده طنزنویس ترک و یاشار کمال را نیز به فارسی ترجمه کرده‌است.

گزیده آثار ثمین باغچه بان

مجموعه رنگین کمون،

آهنگ‌هایی برای ارکستر سمفونیک تهران،

چهره‌هایی از پدرم

ترجمه کتاب‌های یاشار کمال

ترجمه و معرفی عزیز نسین

آفتاب مهتاب چه رنگه؟

نوروزها و بادبادکها

زندگینامه ثمین باغچه بان
4 از 5 امتیاز 80% [s] 1رای
نت های پیانو نت های ویولن نت های سنتور نت های گیتار

درباره ی Vahid Ezati

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس