سرخط خبرها
خانه - زندگینامه ها - بزرگان موسیقی - بیوگرافی اسد الله ملک

بیوگرافی اسد الله ملک

استاد اسدالله ملک در سال ۱۳۲۱ هجری شمسی در تهران در خانواده ای هنرمند چشم به جهان گشود.از سنین کودکی نواختن ویلن را آغاز نمود و از آنجا که تحت تاثیر نوازندگی و شخصیت استاد ابولحسن صبا بود به مکتب این استاد عالیقدر رفت.پس از مدتی به هنرستان موسیقی رفته و در آنجا نزد همین استاد ویلن را ادامه داد و از محضر استادانی چون روح الله خالقی و علی محمد خادم میثاق نیز کسب فیض نمود.اسدالله ملک پس از فارغ التحصیلی از هنرستان موسیقی به دانشکده هنرهای زیبا رفت اما پس از چندی به دلیل آنکه محیط آنجا رابا روحیه خود ساز گار نیافت،دنباله درس را رها نمود و یکسره خود را به دست عشق(موسیقی) سپرد.

اسد الله ملک
اسد الله ملک

اسدالله ملک هنوز نوجوانی بیش نبود که در ارکسترانجمن موسیقی ملی به رهبری شادروان روح الله خالقی نوازندگی میکرد و درسن ۱۷ سالگی به رادیو ایران راه یافت و ضمن نوازندگی در ارکسترهای مختلف در سلک تکنوازان و آهنگسازان رادیو در آمدو با اکثر تکنوازان و خوانندگان بنام آثارجالب و ماندگاری اجرا کرد و نیز آثار منحصر به فردی در زمینه آهنگسازی وبداهه نوازی از خود به یادگار گذاشت.استاد ملک علاوه بر فعالیتهای اجرایی طی سالیان متمادی تدریس در موسسه ((مکتب ملک)) شاگردان بسیاری را به عالم موسیقی معرفی نمود. از او فرزند پسری به یادگار مانده که ماهور نام دارد و علاوه بر تحصیل علم،به تحصیل موسیقی نیز مشغول است.متاسفانه استاد اسدالله ملک پس از قریب پنجاه سال خدمت به موسیقی ایرانی در زمستان سال ۱۳۸۰ پس از تحمل سالها بیماری تومور مغزی به رحمت خدا رفت.روح شاد یادش گرامی باد.

نقدی بر شیوه نوازندگی استاد ملک:

۱-استفاده از آرشه کشیهای سریع و در عین حال پرقدرت.

۲-استفاده از جمله بندیهای کوتاه.

۳-در سبک ایشان شاید “حس” پرنگ تر از “نشان دادن تکنیک” است که در بسیاری از موارد از بار “حسی” ملودیها و تکنوازیها می کاهد.

۴-در همنوازیها بیشتر همنوازان استاد ملک تحت تاثیر ساز ایشان بودندتا خودشان تحت تاثیر همنوازانشان.

۵-استفاده از ساز “پر اکو” و استفاده از کوکهای متنوع همچنین ابداعاتدر کوک ویلن.

۶-قدرت پنجه بینظیر – استفاده از ملودیهای “شلوغ” و “پیچیده”.

نگاهی مختصر به ردیف استاد ملک:

ردیف استاد اسدالله ملک ویژگی های منحصر به فردی دارد.از جمله این ویژگی ها استفاده از پوزیسیونهای مختلف و کوکهای ابداع شده جدیدی که برای قدرت تحلیل انگشت گذاری بسیار موثر است.اغلب کوکها پایین بوده و مخصوصا در زیر ۵ خط حامل.

در ایران اکثر مدرسین بعد از اتمام کتب ۴ گانه هنرستان و ردیفهای ۳ گانه استاد معظم ابولحسن صبا،به سراغ آموزش ردیف استاد ملک میروند که بسیار درماهر شدن هنر جو موثر است.

آثار هنری استاد اسد الله ملک زاده

آفتاب

سمیرا

آبنوس

آتش انگیز

ترکم نکن

غروب کوهستان

گریه لیلی

آناهیتا

باربد

آزاده

نغمه‌ها

هدیه

نغمه رویایی

شهرآشوب

گلنوش

سماع ۱

سماع ۲

ساز و نوا ۱

ساز و نوا ۲

ساز و نوا ۳

کرشمه

غنچه پاییز

مرغ شباهنگ

جان عاشق

گلهای تازه شماره‌های ۱۰-۱۷-۱۹-۲۰-۲۴-۳۵-۳۸-۳۹-۴۳-۴۶-۴۷-۷۲-۷۶-۱۱۵-۱۱۸-۱۲۹-۱۳۰-۱۳۲-۱۴۵-۱۴۸-۱۵۴-۱۶۸

برگ سبز شماره‌های ۳۰۶-۳۰۵

تعدادی از برنامه‌های تکنوازان

به این مطلب امتیاز دهید
نت های پیانو نت های ویولن نت های سنتور نت های گیتار

درباره ی Vahid Ezati

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس