سرخط خبرها
خانه - موسیقی - معرفی ساز ها - خطراتی برای پیانو شما

خطراتی برای پیانو شما

نگهداری از پیانودماي هوا و محيط
براي پيدا کردن يک جاي مناسب براي پيانو، لازم است که در مورد دماي هوا و محيطي که مي خواهيد پيانو را در آن قرار دهيد کاملاً دقت کنيد…

خيلي مهم اينکه پيانو بايد در يک دماي ثابت قرار بگيرد. پيانو نبايد جايي باشد که دماي آن مدام عوض شود. ( شبها سرد و در طول روز گرم و يا بالعکس. ). عزم خود را جزم کنيد تا اتاقي را انتخاب کنيد که دماي سيستم گرمايي آن در زمستان پايين و در تابستان خيلي گرم نباشد.

دماي ثابتي حدود 20 سانتيگراد و درصد رطوبت بين 45 و 60 درصد مناسبترين دما است. مي توانيد يک رطوبت سنج خريداري کنيد و به ديوار بچسبانيد تا از ميزان رطوبت و دما اطلاع پيدا کنيد.

سيستم هاي حرارت مرکزي دشمن شماره يک پيانو!

قبل از اينکه سيستم هاي حرارت مرکزي اختراع شوند، پيانو کمتر احتياج به کوک داشت و طول عمر بيشتري هم داشت. سيستم هاي حرارت مرکزي هوا را خشک مي کند و رطوبت را از داخل چوب پيانو بيرون مي کشد. اين مشکل بسيار بزرگي است چرا که بسياري از قسمتهاي پيانو ساخته شده از چوب است.

وقتي بخاري در طول شب خاموش است، رطدبت بالا مي رود، وقتي که دوباره در روز روشن مي شود، رطوبت دوباره پايين ميرود. اين تغييرات در رطوبت باعث انقباض و انبساط در چوب شده و صداي پيانوي شما را عوض مي کند. به مرور، مشکلاتي مثل از پيچهاي کوک جدا شده، صغحه صداي ترکدار، بريدج چند تکه شده، چکشهاي لق و از کليدهاي جدا شده ميتواند رخ دهد.

سيستم گرمايشي باعث ايجاد ترک در صفحه صدا مي شود و صفه صداي ترک خورده باعث ايجاد نويز در صداي پيانو ميشود در موارد حاد، ميتواند صداي پيانو را کاملاً بي روح کند. سيستم هاي گرمايش تخته پيچ را خشک مي کنند. اين مسئله باعث باز شدن پيچهاي کوک که سيم ها را با فشار زياد نگه مي دارند مي شود. در نتيجه پيانو شما روي کوک نخواهد ماند.

پيانو خود را از منبع گرما دور کنيد

تا آنجايي که مي توانيد پيانو را از رادياتور، بخاري و هر نوع سيستم گرمايي دور کنيد. هيچ وقت پيانو را در اتاقي که بالاي شوفاژخانه قرار دارد نگذاريد، اتاق هايي که داراي سيستم گرمايشي زميني هستند هم اصلاً مناسب نيستند. چرا که کاملاً پيانو شما را خراب مي کند. اگر شما در تمامي نقاط خانه از سيستم گرمايشي زميني استفاده ميکنيد بايد زير پيانو فرش بگزاريد، که ميتواند يک جور محافظ براي پيانو شما باشد.

نور آفتاب لذت بخش است، اما پيانو هيچ علاقه اي به آفتاب گرفتن ندارد!

نور مستقيم پيانو که از پنجره وارد اتاق مي شود مي تواند براي پيانو مشکل ساز باشد. جدا از ايجاد اختلال در ميزان رطوبت، نور مستفيم آفتاب ميتواند باعث يک مسئله ي جدي ديگر شود. کم رنگ شدن…

اگر پيانو شما در معرض مستقيم آفتاب قرار بگيرد- حتي براي چند روز- چوب آن شروع به کم رنگ شدن مي کند. رنگ هاي براق پلي استر هم اگر براي مدت طولاني زير نور مستفيم خورشيد قرار بگيرند خراب مي شوند. راه حل- پيانو خود را از پنجره اي آفتابگير است دور کنيد و يا روي پيانو خود کاوري قرار دهيد تا از آن محافظت کند.

آشپزخانه تهديدي ديگر

اگر شما آشپزخانه اُپن داريد، تا جايي که مي تواانيد پيانو خود را از آشپزخانه دور کنيد. خيلي افراد پيانو خود را دقيقاً کنار آشپزخانه اُپن قرار ميدهند. بخار غذا جذب چوب پيانو شده، در نتيجه درصد زيادي از رطوبت را به خود مي گيرد. اين باعث بروز بسياري از مشکلات مانند: کليد هاي کند و چسبيده، چکشها و دمپر هاي سست، نمد هاي منبسط شده مي شود. اين رطوبت بيش از حد مي تواند باعث خراب شدن پين ها، بريج و سيم هاي پيانو شود.

اگر علي رقم تلاش شما براي آسيب نديدن پيانوتان، دچار مشکل شديد، از فردي که پيانو شما را کوک مي کند بخواهيد يک دستگاه مرطوب کننده داخل پيانو شما قرار دهد تا مقداري رطوبت وارد چوب پيانو شود. اگر مشکل شما رطوبت است از دستگاه کاهش دهنده رطوبت داخل پيانو استفاده کنيد.

باد سرد به پيانو آسيب مي رساند

اگر پيانو شما در کنار پنجره و يا در خروجي خانه قرار دارد که سرما از آنها و يا درز پنجره و در وارد مي شود، مراقب باشيد! پيانوي که در معرض وزش باد سرد و يا به اصطلاح سوز سرما قرار بگيرد کليدها در آن منقبض مي شوند، دمپرها از کار مي افتند و بسياري مشکلات ديگر به وجود خواهد آمد که کار پيانو شما را مختل مي کند. پنجره هاي دو جداره ميزان اين مشکل را کاهش مي دهد.

کدام اتاق بهترين مکان براي قرار دادن پيانو است؟

بعضي افراد که شانس داشتن اتاق مخصوص ساز و موسيقي دارند که خوش به حالشان! در غير اين صورت: اتاق غذا خوري مي تواند بهترين مکان براي قرار دادن پيانو باشد. در اتاق غذا خوري ميزان رطوبت ثابت است و دماي آن نسبت به جاهاي ديگر خانه پايين تر است.

فراموش نکنيد!

پيانو را نبايد در اين مکان ها قرار ندهيد:
• کنار پنجره اي که اشعه آفتاب و يا باد سرد از آن وارد شود.
• کنار در خروجي خانه.
• کنار و يا جلوي رادياتور، بخاري و سيستم هاي گرمايي ديگر.
• در اتاقي که سيستم گرمايشي زميني دارد.
• در نزديکي آشپزخانه اُپن.
• کنار و يا زير کولر.
• در گاراژ، زيرشيرواني و يا انباري.

پيانو

به این مطلب امتیاز دهید
نت های پیانو نت های ویولن نت های سنتور نت های گیتار

درباره ی Vahid Ezati

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس